Haber

80 Siyasi Lider İsrail’in Gazze’deki Soykırımının Durdurulmasını ve Yargılanmasını İstedi

Avrupa ve Latin Amerika’daki yaklaşık 20 ülkeden 80 siyasi lider, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcısı Karim Ahmad Khan’a, “İsrail’in Gazze’deki soykırımının durdurulması ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile hükümetindeki diğer sorumluların yargılanması” talebiyle bir mektup yazdı.

İspanya Sosyal Haklar ve 2030 Gündemi Bakanı liderliğindeki Podemos partisinin verdiği bilgiye göre, Ione Belarra, aralarında Belarra’nın da bulunduğu 80 uluslararası siyasi lider UCM’ye başvurarak, “Başbakan Netanyahu, İsrail’in Gazze’deki soykırımını durdurmak için harekete geçti” dedi. ve hükümetteki diğer yetkililer tarafından “Filistin halkına karşı soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan yargılanması” için bir girişim başlattı.

ICC Savcısı Khan’a mektup yazan liderler arasında İngiliz Personel Partisi’nin tarihi liderlerinden ve milletvekili Jeremy Corbyn ve Belçika İşçi Partisi Genel Sekreteri Peter Mertens gibi isimlerin yer aldığı kaydedildi.

Mektupta, UCM’den “İsrail’in 2021’den bu yana Filistin’de işlediği savaş suçlarını, kullandığı fosfor gazını, mülteci kamplarına yönelik saldırılarını ve El Ahli Hastanesi’ne attığı bombaları araştırması” talep edildi.

Öte yandan Podemos Genel Sekreteri Belarra, partisinin internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Sessiz kalarak bu soykırıma izin vermeyeceğiz. Eğer zamanında durdurmazsanız barbarlık sizi de beraberinde sürükleyecektir. Hızla harekete geçmek gerekiyor.” Bu barbarlığa son verin ve ateşkesi teşvik edin.” Bir açıklama yaptı.

akhisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu