Haber

Azerbaycan 8 Kasım Zafer Bayramını kutluyor

– Azerbaycan 8 Kasım Zafer Bayramını kutluyor

BAKÜ – Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 8 Kasım Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında askeri bando eşliğinde geçit töreni düzenlendi.

Azerbaycan, 8 Kasım 2020’de İkinci Karabağ Savaşı’nda Şuşa’nın işgalden kurtuluşunu ve kazandığı Zafer Bayramı’nı kutluyor. Azerbaycan’ın İkinci Karabağ Savaşı’nda 44 gün sonra Ermenistan’a karşı kazandığı zaferin üzerinden 3 yıl geçerken, geçit töreni eşliğinde bir geçit töreni düzenlendi. Kutlamalar kapsamında başkent Bakü’nün dört noktasında askeri bando düzenlendi. Haydar Aliyev Sarayı, Şehitler Sokağı, Musabeyov Parkı ve Semed Vurgun Caddesi çevresinde eş zamanlı başlayan yürüyüşlere askeri bando yürüyüşlerle eşlik ederken, Haydar Aliyev’in adını taşıyan Azerbaycan Yüksek Askeri Okulu öğrencileri de güzergah boyunca yürüyerek sloganlar attı. Vatandaşlar geçit törenini büyük ilgiyle izledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, daha önce 10 Kasım olarak belirlenen Zafer Bayramı tarihini, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm gününe denk gelmesi nedeniyle değiştirdi. Aliyev’in kararıyla Zafer Bayramı, Şuşa’nın kurtuluş günü olan 8 Kasım’a ertelendi.

İkinci Karabağ Savaşı

Azerbaycan ordusu, Karabağ’ı Ermeni işgalinden kurtarmak için 27 Eylül 2020’de karşı saldırı düzenledi ve Azerbaycan ordusunun 44 gün süren ve 10 Kasım’da sona eren operasyonlarında 5 şehir merkezi, 4 kasaba ve 286 köy Ermeni işgalinden kurtarıldı. Ermenistan’ın yenilgiyi kabul etmesiyle Azerbaycan ve Ermenistan sona erdi, Ermenistan 10 Kasım’da işgal altındaki Ağdam, Laçin ve Kelbecer vilayetlerini boşaltma sözü veren anlaşmayı imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu