Ekonomi

Biden’ın Kongre liderleriyle ‘borç limiti’ görüşmesi ertelendi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu ertelemenin borç limiti görüşmelerinin başarısız olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Toplantının iptal edilmediğini vurgulayan McCarthy, tüm liderlerin, yeniden orta noktaya gelmeden çalışanların borç limiti üzerinde çalışmaya devam etmesinin en iyisi olacağı konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Biden Salı günü McCarthy, Meclis Azınlık Sözcüsü Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Sözcüsü Chuck Schumer ve Senato Azınlık Başkanı Mitch McConnell ile borç limiti konusunu görüşmek üzere bir toplantıya gelmişti.

Görüşmenin verimli geçtiğini söyleyen Biden, cuma günü tekrar görüşeceklerini bildirdi. Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, görüşmeden sonra herhangi bir ilerleme görmediğini kaydetti.

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı.

Borç sınırı veya borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı” anlamına gelir.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde değerli harcama kesintilerinden yana. Demokratlar ise borç limitini yükseltmekte ısrar ediyorlar ve Cumhuriyetçilerin harcamaları kısma tekliflerini geri çevireceklerinden eminler.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında çıkmaza giren borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından endişe ediliyor. ABD’de resesyon beklentileri yükselirken, borç limiti konusunda iki taraflı hesaplaşma her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu