Haber

BM, Gazze’deki Şifa Hastanesi personelinin ve hastaneyi sığınak olarak kullanan sivillerin hastaneden ayrıldığını söyledi

Hamas ve BM, çok sayıda hastanın, sağlık çalışanının ve evsiz sivilin Şifa hastanesinden ayrıldığını söyledi

Hamas ve BM sağlık yetkilileri, yerinden edilmiş birçok Filistinlinin bazı hastalarla birlikte İsrail güçleri tarafından kuşatılan Gazze’nin en büyük hastanesinden ayrıldığını söyledi.

Hamas’ın Gazze’deki hastaneler müdürü Muhammed Zaqout, Şifa hastanesinde yaklaşık 650 hasta, 500 sağlık çalışanı ve tahmini 2.500 yerinden edilmiş kişinin kaldığını söyledi.

İsrail güçleri ve Hamas’a bağlı silahlı kişiler Şifa’nın dışında yoğun çatışmalar yürüttü ve bazı hastane yetkilileri Şifa’nın kuşatma altında olduğunu ve içeridekilerin İsrail ateşiyle sıkıştırıldığını söyledi. İsrail, ayrılmak isteyenlere güvenli geçiş imkanı sunduğunu söyledi.

Hafta sonu Şifa’da durum daha da kötüleşti; Doktorlar, son jeneratörün de yakıtının bitmesinin, prematüre bebekler de dahil olmak üzere çok sayıda hastanın ölümüne yol açtığını bildirdi. İsrail, Hamas’ın hastanenin yakıt dağıtımını durdurduğunu söyledi.

BM yetkilisi bugün, yerinden edilenlerin çoğunun yerleşim yerinden kaçtığını ve bazı ailelerin orta derecede yaralı akrabalarını da yanlarında götürdüğünü söyledi. Geri kalan hastaları tahliye etmek için, onları Mısır hastanelerine götürecek donanımlı ambulanslar da dahil olmak üzere özel prosedürlerin gerekli olduğunu söyledi. Yetkili, gazetecilerle konuşma yetkisine sahip olmadığı için kimliğinin gizli kalması koşuluyla konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu