Haber

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Protestolardan dersler çıkardım

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 27 Haziran’da 17 yaşındaki bir gencin polis kurşunuyla öldürülmesine tepki olarak başlayan protestolardan “ders çıkardığını” söyledi. Öte yandan Macron, ülkede haziran sonunda başlayan ve Temmuz ortasına kadar devam eden protestolarda yaşanan yağma ve talana karşı “adaletin yanıtının sert olacağını” belirtti.

Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi Yeni Kaledonya’nın başkenti Noumea’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Macron, “Belediye binaları, spor salonları ve kütüphanelerin yakılmasına yol açan bu şiddet ve yağmadan çıkardığım ders, asayiştir, asayiştir, asayiştir.”

‘HİÇ KİMSE HUKUKUN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR’

Macron, 2 Temmuz’da Marsilya’da düzenlenen protesto gösterileri sırasında kafasına plastik mermi isabet eden Hedi adlı gencin 17 yaşında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Nael için gözaltına alınmasına tepki gösteren polis şefinin tavrına da tepki gösterdi. Polis teşkilatının duygularını anladığını vurgulayan Macron, “Herkes hukuka saygı göstermeli.

Macron ise polis şiddetinin faili olmakla sık sık eleştirilen İçişleri Bakanı Gerald Darmanin için “Çok iyi iş çıkardı” sözlerini kullandı ve 17 yaşındaki gencin polis kurşunuyla öldürülmesiyle başlayan olayları alevlendirdiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

haber-sariyahsi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu