Ekonomi

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikasının sonuna yaklaştığı beklentisiyle yükseldi.

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma politikasının sonuna yaklaştığına dair beklentilerle haftanın son işlem gününe yükselişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,16 artışla 34.464,02 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,34 artışla 4.440,95 puana, Nasdaq endeksi ise 0,55 artışla 13.859,07 puana yükseldi.

Enflasyon verilerinin beklentilerin altında kaldığı ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını sabit tuttuğu haftanın son işlem gününün açılışında hisse senedi piyasalarında olumlu bir seyir gözlendi.

Banka yetkililerinin açıklamaları son Fed toplantısının ardından değer kazanırken, ilk açıklamalar Fed İdari Konsey Üyesi Christopher Waller ve Richmond Fed Lideri Thomas Barkin’den geldi.

Waller, bugün Norveç’te düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, ABD’de bankacılık departmanında son dönemde yaşanan sorunların kredi vadelerine bir etkisinin olup olmadığının netlik kazanmadığını belirtti. Waller, birkaç bankanın beceriksiz yönetimi nedeniyle para politikasının değiştirilmemesi gerektiğini savundu.

Çekirdek enflasyonun düşmediğine işaret eden Waller, çekirdek enflasyonun hareket etmemesinin rahatsız edici olduğunu ve muhtemelen biraz daha sıkılaştırılması gerekeceğini kaydetti.

Richmond Fed Lideri Barkin, enflasyonun halen çok yüksek ve inatçı bir biçimde devam ettiğini belirterek, faiz artış oranlarındaki yavaşlamanın bilgilerin değerlendirilmesi için zaman verdiğini sözlerine ekledi.

Barkın, gelecekteki verilerin yavaşlayan talebin enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürdüğünü doğrulamaması halinde daha fazla faiz artışından memnun olduğunu söyledi.

Yüksek faiz oranlarının önemli bir yavaşlama riski oluşturabileceğini kaydeden Barkın, 1970’li yılların deneyiminin Fed’in enflasyondan çok çabuk vazgeçmemesi gerektiğini gösterdiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu