Haber

Çin savaş uçağı ABD uçaklarını taciz etti: Havada gergin anlar!

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı, ABD Hava Kuvvetlerine ait bir RC-135 keşif uçağının Güney Çin Denizi üzerinde Çin Hava Kuvvetlerine ait bir J-16 savaş uçağı tarafından taciz edildiğini bildirdi.

ABD Hava Kuvvetlerine ait RC-135 tipi keşif uçağının Güney Çin Denizi üzerindeki tehlikeli hareketi, Çin Hava Kuvvetlerine ait J-16 savaş uçağı tarafından pilotlar tarafından görüntülendi.

GÜNEY ÇİN DENİZİ UYUŞMAZLIĞI

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkelerin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bağımsızlıklarını kazanmalarından bu yana egemenlik ihtilaflarının konusu olmuştur.

Çin, ilk kez 1947’de yayınladığı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya gibi komşu ülkeler de bölgede hak iddia ediyor. ABD ve bölge ülkeleri, Çin’in bölgedeki tartışmalı adalara askeri üsler inşa etmesine ve sivil filo bulundurmasına uzun süre karşı çıkıyor.

ABD’nin son dönemde Çin’in artan varlığına karşı bölgede “Freedom of Navigation Operations” (FONP) adını verdiği askeri devriye ve seyrüsefer faaliyetlerini artırdığı görülüyor.

cekerek-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu